Uzaktan Egitimde Basariyi Getirecek 5 Temel Strateji - 1

Yaşanılan son dönemdeki global bir sorun haline gelen uzaktan eğitim için öğrencilere uzaktan eğitimde başarıyı getirecek 5 temel strateji hakkında bilgiler ile başarıya ulaşmaları sağlanabilir.

Uzaktan eğitimle aileler uzaktan eğitim kararı ile haftalar boyunca öğrencilerin okul çantasını hazırlama gibi olumlu düşünecek olursak zahmetlerde bulunmayacaklar. Tabi bu en basit ve en olumlu yanıdır. Fakat aileler için en önemli düşünce çocuklarının başarı oranlarıdır.

Uzaktan eğitimin de farklı uygulamaları mevcuttur. Eğitim istenildiği sürece her şartta mümkün olabilmektedir.

Aileler Uzaktan Eğitime Hazır Mıdır?

Uzaktan eğitimde en çok çocuklar memnun olacağı kimseyi şaşırtmayacaktır. Çünkü teknoloji açıdan çocuklar oyun oynadıklarından bilgisayara daha çok hakim durumundalar. Bundan dolayı da zorlanmayacaklardır. Fakat bazı aileler daha yabancı olduklarından uzaktan eğitimde zorlanabilme ihtimalleri vardır.

Aileler çalışma hayatından uzak ya da bilgisayarı iş/sorumluluk, hesaplama ya da haberleşme açısından özdeşleştirildiğinde yorgun gelen ebeveynlerin bu ortamı hazırlama ve uygulama şansı oldukça zordur. Ebeveynleri oldukça zorlayıcı bir durumdur. Bundan dolayı da onların hoşlanmayacağı kesin bir hal alabilmektedir.

Aslında böyle bir yenilik için yani uzaktan eğitim için çocuklarda ziyade bizleriz belki de. Çalışan ebeveynlerde bazıları uzaktan bağlantı ile bazı seminerlere, toplantılara ya da çalışmalara katılsalar da çoğumuz için oldukça yabancı bir durumdur. Teknolojik olarak teknik ve bazı olabilecek tuzaklarla daha zor bir hale gelebilecektir.

 

Uzaktan Eğitimin Kendi Alanında Bazı Koşulları Var Mıdır? Bunlar Nelerdir?

Uzaktan eğitimde aslında veliler kadar öğrencilerde hem zaman açısından hem de teknik açıdan bir hayli zorlanmaları olasıdır. Yine de başarılı olmak için bazı koşulları takip etmeli, kabullenmeli ve gerekli kurallara uyulması gerekmektedir. Aşağıda belirtilen koşullara dikkat edildiği sürece uzaktan eğitim başarılı bir hale gelecektir.

1. Uzaktan eğitimin kendine ait başarılı olma yolunda bir takım koşulları mevcuttur.

2. Uzaktan eğitim ilk defa temel eğitim için kullanılacaktır.

3. Uzaktan eğitim sinema izler gibi öğrenilmez.

4. Uzaktan eğitimde tam öğrenmeye odaklanmalı ve dikkatle dinlenmelidir.

5. Uzaktan eğitimde öğretmenin öncelikle desteği ve okulun yapacağı işbirliği başarılı olma yolunda tek anahtardır.

Uzaktan eğitimde herkesin özverili olup bu konuda ebeveynlerinde sabırlı izleyeceği bu adımlar çocuklar için başarı yolunu açacağından emin olabilirler.

Uzaktan Eğitimin Kendine Ait Hangi Özellikleri Vardır?

Uzaktan eğitimin verimli geçebilmesi için sunumun öğrenci üzerinde etkili bir şekilde olması sağlanmalıdır. Normal şartlardaki sistemi uzaktan eğitimde sağlanabilirse başarıyı getirme olasılığı yüksektir.

Uzaktan Eğitim İlk Defa Temel Eğitim Kullanılacak, Peki, Etkisi Nedir?

Bazı çalışan anne ve babalar uzaktan bağlantı ile karşılaşmış olabilirler. Fakat çocuklar için bir ilk olacaktır. Artık tüm dünyadaki öğrenciler içinde gözlem ve deneyleme ile bu süreci öğreneceklerdir.

Uzaktan Eğitim Nasıl Takip Edilmeli?

Uzaktan eğitim ile sinema ya da çizgi film izler gibi izlenmemesi gerektiğine dair bilinçli olmak gerekir. Bu konuda bilgilendirmeler yapılmalıdır. Aksi takdirde uzaktan eğitimde beklenen başarı olmaz. Öğrencilerin bu konuda derslere istekli olması ve normal okul gibi hazırlıklı oturmalıdır.

Uzaktan Eğitimde Öğrencilerin Odaklanması Nasıl Sağlanır?

Çocukların uzaktan eğitim zamanında destek olma adına alışana kadar yanlarında oturulabilir.

Uzaktan Eğitimde Öğretmenin ve Okulun İşbirliği Uyumu

Öğrencilerin uzaktan eğitim ile ilgili uyumu ve adaptasyonu konusunda özellikle okulun alacağı kararlar doğrultusunda öğretmenin de özveri ile öğrencilerin başarılı olmalarını oldukça etkileyecektir. Bundan dolayı bu şartlarda herkese düşen görev, gerçek bir özveridir.

Yorum yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir