Ozel Okul Bursluluk Sinavi Nedir - 1

Kişiler eğitim süreçlerini devlete ait okullarda tamamlayabildiği gibi belirli bir ücret karşılığı özel okullarda da tamamlayabilir. Aynı şekilde özel okullar öğretim yılları başlamadan hemen önce belirli tarih aralıklarında bursluluk sınavları düzenlerler.

Bu bursluluk sınavlarına katılmak isteyen tüm öğrenciler katılabilir ancak bazı durumlarda belirli seviyedeki öğrencilerin katılımı istenebilir. Her öğrencinin hayatını değiştirecek kadar önemli olan bu sınavlara katılı sağlamak oldukça önemlidir. Peki bu sınavlara katılım sağlamak için ne yapmak gerekir, özel okul bursluluk sınavı nedir?

Ozel Okul Bursluluk Sinavi Nedir - 2

Özel Okul Bursluluk Sınavları

Özel okul bursluluk sınavları, okulların belirli seviyedeki öğrencileri seçmek için yapılan sınavlardır. Bu sınavlarda başarılı olan öğrenciler özel okullarda eğitimlerini sürdürmek için hak kazanırlar ve ücretsiz bir şekilde eğitim almaya başlarlar.

Bursluluk sınavını bir kere kazanmak ve eğitim sürecine başlamak devamlılık için yeterli değildir. Bursluluk sınavını kazanan öğrencinin belirli bir not ortalamasının altına düşmemesi gerekir. Aynı zamanda bursunu tehlikeye atacak bir durum içerisine düşmeyerek örnek öğrenci olma hedefini de benimsemiş olması gerekiyor.

Bursluluk Sınavına Nasıl Katılım Sağlanır?

Bursluluk sınavına katılmak istediğiniz okul ile irtibat halinde olmak ve sınav tarihleri hakkında bilgi almak gerekir. Özel okulların düzenlediği bursluluk sınavlarına katılmak için;

  • Burs verecek okulun online sayfalarından başvuru formu doldurunuz.

  • Başvuru formu doldururken iletişim bilgilerini doğru ve eksiksiz yazmaya özen gösteriniz.

  • Başvuru onaylandıktan sonra talep edilen evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlayınız.

Gerekli evrakları tamamladıktan sonra sizden istenen zamanda evrakları teslim ediniz ve sınav ile ilgili gerekli bilgilere sahip olmaya özen gösteriniz. Sınav tarihi ve saati ile ilgili bilgi aldıktan sonra belirlenen tarihe kadar düzenli bir çalışma sistemi oluşturmak ve bu düzene uyum sağlamak oldukça önemlidir.

 

Ozel Okul Bursluluk Sinavi Nedir - 3

 

Özel Okullar Neye Göre Burs Veriyor, Her Başvuru Kabul Ediliyor Mu?

Özel okulların burs verme zorunluluğu yok. Ancak bir çok özel okul belirli oranda burs vermeyi tercih ediyor. Bu burs oranlarını okullar belirlese de genellikle en az %10, en fazla %100 şeklinde olabiliyor. Bu oranlar alınan puan doğrultusunda belirlenerek öğrencilere maddi destek olarak yansıtılıyor. Özel okullar bu oranları belirledikten sonra öncelikle Milli Eğitim Kurumu’ndan izin alıyor ve devamında tarihleri belirleyerek soru şekilleri üzerinde çalışmalar yapmaya başlıyor. Her başvurunun kabul edilmesi konusu ise de tamamen burs verecek okullara bağlıdır. Okulların online sayfaları üzerinden dolduracak olduğunuz başvuru formları bu aşamada belirleyici etken olarak değerlendirmeye alınıyor.

Özel Okulların Bursluluk Sınavları Kaçıncı Sınıftan İtibaren Başlıyor?

Son yıllarda özel okulların artması ile beraber bursluluk sınavları da artış gösterdi. Genellikle ilkokul 4.sınıf eğitimi almaya hazırlanan öğrenciler için yapılan sınavlar günümüzde 1.sınıf eğitimi almaya hazırlanan öğrenciler için de yapılmaya başlandı.

Özel okullar kaçıncı sınıftan itibaren burs vereceklerine kendi bünyelerinde karar verirler. Aynı şekilde başarılı olan ve bursu başlayan öğrenciler okuldan mezun olan diğer öğrencilerle beraber mezun olurlar. Bu süreç genellikle lise son sınıfa kadar devam eder.

2022 Özel Okul Bursluluk Sınavları Ne Zaman?

2022- 2023 öğretim yılına sayılı günler kala özel okulların bursluluk sınav tarihleri de merak konusu haline geldi. Bu tarihler eğitim görülmek istenen okul web sayfasından takip edilebilir veya söz konusu özel okulun telefon numarası aranarak ya da resmi mail adresine mail atılarak bilgi alınabilir. Aynı zaman da direkt olarak eğitim almak istenen özel okula gidilerek, bursluluk birimlerinden veya diğer yetkili kişilerden bizzat bilgi almakta mümkün olabilir.

Yorum yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir