Öğrenci Kulüp Çalışmalarının Amacı Nedir?

Ders programlarının yanında öğrencide güven ve sorumluluk duygusu geliştirir. Yeni ilgi alanları oluşturmaya ve beceriler kazandırmaya yöneliktir. Bilimsel, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerin tümüdür. Bunların haricinde web sitemizdeki Okul Kulüplerinin Akademik Gelişime Katkısı Nedir? yazımızı da inceleyebilirsiniz.

 

Öğrenci Kulüpleri Nasıl Belirlenir?

Sınıf öğretmeni öğrencinin bilgisini, becerisini, isteklerini ve ilgi alanlarını göz önünde bulundurarak öğrencinin kulüp seçimine katkı sağlar. Kulüp seçiminden sonraki süreç hakkında detaylı bilgi için Okul Kulüplerinde Ne Yapılır? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Belirlenen gün ve saat diliminde öğrenci kulüpler aracılığı ile hem okulda sosyalleşme alanı bulur hem de kendi ilgi ve yeteneklerini açığa çıkartacak bir alana sahip olur. Okul kulüplerinin neler olduğunu merak ediyorsanız Öğrenci Kulüpleri Nelerdir? yazımızı okuyabilirsiniz.

 

 

Öğrenci Kulüp Çalışmalarının Faydaları Nelerdir?

Okulu Tanıma ve Okula Alışma Sürecini Hızlandırır.

Okul hayatına alışma sürecine yeni giriş yapan, okula alışma sürecinde zorlanan öğrenci kendini daha iyi ifade edebildiği bir alanda daha çabuk uyum sağlar.

Sosyalleşme ve Grup Çalışma Bilinci Gelişir.

Öğrenci kulüpleri faaliyet alanlarına göre birlikte grup çalışmaları yapmaktadır. Öğrencinin birlikte hareket etme bilinci kazanacağı ve bu süreçte hem sosyalleşme hem de grup çalışmalarına yatkınlığı artar. Bu deneyim öğrencinin derslerine ve iletişimine katkı sağlar.

Yeteneklerinizi Geliştirme Fırsatı Sunar.

Öğrenci kulüplerinde yer alan öğrenci yeteneklerini geliştirme fırsatı bulur. Müzik, resim, sportif faaliyetler vb. yeteneklerini daha iyi aşamalara ulaştırmak için bu alanlarla ilgili kulüplere üye olmak kişinin kendine olan güvenini arttırır.

İletişim Kurmayı Kolaylaştırır.

Ortak fikirlerin, bilgi ve becerilerin bulunduğu alanda öğrenci arkadaşları ile daha iyi iletişim kurar. Öğretmeni ile daha fazla paylaşım alanına sahip olduğu için öğrenci-öğretmen ve akranları ile daha fazla paylaşım yapma imkanı bulur.

Öğrenciye Yeni İmkanlar Sunar.

Öğrencinin kendini gösterme imkanı bulduğu kulüpler aracılığı ile okullarda yapılan görevlendirmelerde yer alır. Bu da öğrenciye okul içinde yeni imkanlar doğurmuş olur.

Öğrenci Kendini Güvenli Bir Alanda Hisseder.

Özel ilgi alanınıza dayalı bir kulübe katılmak öğrenciye o alanda pratik deneyim kazandıracaktır. Öğrenci bu sayede proje yönetimi, etkinlik planlama vb. becerileri kullanmayı öğrenirken, hata yapmanın normal olduğu güvenli bir ortamda bunları test edebilir.

Ders Yoğunluklarında Öğrencinin Nefes Almasına Olanak Tanır.

Öğrenci kulüp etkinliklerine katıldığı dönemlerde ders çalışma serüvenine ara verir ve zihin yorgunluğunu kendini mutlu hissettiği bir alanda gerçekleştirir.

Eğlenerek Öğrenir.

Öğrencinin kulüplere katılmasının önemli bir nedeni de eğlenmektir. Yeni arkadaşlar edinmek, etkinliklere katılmak. Öğrenirken eğlenmek kulüplerin önemli amaçlarından biridir.

Yorum yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir