Artık çocuğunuz belli bir yaşta ve okula gitme vakti gelmiş ise aklınızda okul öncesinde hangi dersler var? Gibi sorular bulunmaktadır. Zorunlu eğitim hayatına başlamadan önce çocuğunuzu okul öncesi eğitimine göndermek; onun sosyal becerilerinin gelişmesi, arkadaşları ve çevresi ile olan iletişiminin ilerlemesi ve okula ısınması noktasında oldukça yararlı olacaktır.

Okul öncesi eğitiminde çocukların bazı becerilerinin gelişmesi adına pedagojik eğitimler verilmektedir. Bu ders içeriklerinin her biri çocukların eğitime hazırlık süreçlerinin gelişimini sağlamaktır.

İngilizce Ve Yabancı Diller

Burada okul öncesi eğitimi gören çocuklara baştan gramer düzenlerine göre bir İngilizce eğitimi değil, İngilizce aşinalığı ve konuşma farkındalığı kazandıracak düzeyde eğitim verilir.

Çocukların temel yabancı dil eğitimi hazırlı olan bu dersler İngilizce konuşabilmeyi anlama, telaffuz, İngilizceye ve bazı yabancı dillere aşinalık oluşturma şeklinde ilerler. Bu eğitimde çocuğa İngilizce sayı sayma, temel diyaloglara girme ile bazı şarkılar müzikler dinleme şeklinde ilerleme sağlanır.

Satranç

Zeka ve dikkat, odaklanma elişimi açısından genç yaşta çocuğunuzun eğitilmesi, ileriki yıllarda başarıyı yakalama noktasında onu daha da öne çıkaracaktır. Bu nedenle belki de en etkili eğitimlerden birisi satranç eğitimidir.

Çocuğunuza okul öncesi eğitimi ile birlikte sıfırdan satranç dersi verilir. Bu sayede çocuğunuzun pozitif düşünme becerisi, mantık ve çok yönlü değerlendirme özellikleri geliştirilir. Çocuğunuzun zekasına ciddi kazanımlar elde ettiren satranç oynama becerisi aynı zamanda arkadaşları ile eğlenceli ve eğitici bir etkinlik yapmasını sağlar.

Ebru

Çocuğunuzun gün içinde hareketli olduğu bazı saatler vardır. Bu zaman dilimleri bazı çocuklarda çok daha fazla görülür. İşte ebru sanatının bir ders olarak okutulması 5-6 yaşlarındaki çocuğunuza muhteşem kazanımlar elde ettirecektir. Bu ders sayesinde çocuğunuz fiziksel ve dokunarak bir etkinlik gerçekleştirecek, hareket etmesi ve fiziksel güç harcaması gerekliliği ihtiyacını bu yolla giderecektir.

Aynı zamanda oldukça ilgi çekici ve zevkli bir etkinlik olan ebru ile çeşitli yaratıcılık becerilerini geliştirecek, parmaklarını ve ellerini kullanma becerisini, motor hareketlerini ilerletecektir. Aynı zamanda çeşitli renkleri kullanmayı, renkleri karıştırmayı ve yeni renkler elde etmeyi, doğanın tüm renkleri tanımayı da bu sayede keşfedecektir.

Çeşitli Zekâ Oyunları

Çocuklarımızın hiç birisi bir diğerinden daha zeki ya da daha az zeki değildir. Hayatta uzun vadede başarıyı getiren en önemli faktör eğitimdir. Küçük yaşta zekâsı ile kendi yapabildiklerini ve kendi becerilerini geliştiren, zekâsını kullanmayı azami derecede öğrenebilen her birey mutlaka başarıyı yakalayacaktır.

İşte çocuklarınızın bu zekâ gelişim düzeyine erişebilmeleri için onların eğlenceli ve aynı zamanda akıllarını kullanabilecekleri bazı oyunlara ihtiyacı varır. Bu amaçla okul öncesi eğitimlerde zekâyı geliştirecek nitelikte eğitimler verilen dersler bulunmaktadır.

Ritim Faaliyetleri

Önemsenmesi gereken bir diğer faktör, çocukların hayatlarında önemli bir yer tutacak olan ritmik ve her insanın hayatı boyunca yapması gereken bazal hareketlerdir. Bu hareketler yürümek, koşmak, el ve parmak becerilerini kullanabilmek, düzenli bir şekilde bir işi yerine getirmek gibi aktivitelerdir.

Bu hareketlerin çocuklarınız tarafından kendi kendine öğrenilmesi ile belli bir eğitimden geçirilerek hayatlarına yerleşmesi arasında ciddi farklılıklar bulunur. Örneğin her gün yürüyüş yapmayı alışkanlık haline getiren bireyler için küçük yaşta bunun eğitimini almış olmak onları daha kolay bu alışkanlığa yönlendirecektir. Bunlara ek olarak nefes egzersizleri de bu eğitimin bir parçasıdır.

Robotik Kod Eğitimi

Teknoloji çağında ki her birey için, hızla ilerleyen yeni keşiflerin yer aldığı elektronik dünyasına aşinalık kazanmak önemlidir. Bu aşinalığı küçük yaşta edinmek de ileride onların başarıyı yakalamasında önemli bir faktör olacaktır. Elektronik ve yazılım alanına yönelimin 5-6 yaşlarında başlayacak olması oldukça önem arz eder.

Daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz Özel Okullarda Branş Dersleri Nelerdir? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yorum yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir