Öfke problemleri çocuklarda ve ergenlik döneminde en sık karşılaşılan problemlerden birisidir. Öfke problemi yaşayan kişiler saldırgan davranışlarda göstermekte ve özellikle çocuklarda okul çağında ortaya çıkmaktadır.

Okul çocukların sosyalleşme ve aileden bağımsız olarak birey olma çabasına girdiği alanlar olmakla beraber çocuklar bu dönemde birçok problemle de karşılaşabilir. Bazı çocuklar ise problemler ile başa çıkabilmek için öfke kontrolü gibi sorunlar yaşamaktadır.

Öfke Problemlerinin Belirtileri Nelerdir?

Ergenlik döneminde ruh hali değişimi ile beraber çocuklar ile iletişim kurmak bazen zor olabilmektedir. Özellikle herhangi bir anda anne ve baba ile çocuklar tartışmaya ve kavga etmeye istekli olabilmektedir. Bu da çocuklarda öfke kontrolü sağlayamama gibi sonuçlara neden olmaktadır. Bu durum sonucunda anne ve babalar çocukları için yardım almak istemektedir. Çocuklarda ve ergenlerde öfke kontrolü problemleri belirtileri şunlardır:

Anne baba, kardeşi veya başka kişiler ile aşırı derecede tartışmak,

Artan huzursuzluk

Fiziksel saldırganlık

Sözlü tehditler

Mantıksız davranışlar ya da düşünceler

Bağırmak, çığlık atmak veya saldırmak

Başkalarına zorbalık yapmak

Kendine zarar vermek ve

Duygusal patlamalar belirtilerinden bazılarıdır.

Çocuklarda ve Ergenlerde Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Çocuklarda öfke kontrolü konusunda problem yaşayan anne ve babalar çocukları için ilk yapmaları gereken şey davranışın nedenini tespit etmektir. Çünkü nedene bağlı olarak bir yol çizilmeli ve problem bu şekilde çözülmelidir. Özellikle problemler ile baş ederken saldırgan davranışlar sergilemenin etkili bir yöntem olmadığı mutlaka çocuklara anlatılmalıdır.

Bunun dışında nefes ve gevşeme egzersizleri de öfke kontrolleri için etkili yöntemlerden birisidir. Çocuğun bu egzersizleri yapması için onu teşvik etmek gerekir. Ayrıca sportif aktiviteler de çocukların enerjilerini atmada ve sakinleşmede oldukça etkilidir.

Bu durumda anne ve babanın doğru bir tutum sergilemesi de çok önemlidir. Bunun için kural ve sınırlar konulmalıdır. Sınır konulmadan büyüyen çocuklar kendilerinde her şeyi yapmakta haklı görebilirler. Bu nedenle de doğruyu ve yanlışı öğrenmekte zorluk yaşarlar. Saldırgan davranışlar kesinlikle ödüllendirilmemeli ve öfkeli çocuklara öfkeli bir şekilde kesinlikle karşılık vermemek gerekir.

Yorum yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir