Sosyal medyada veya başka platformlarda Bilsem sınavları diye bir tabir duyduğumuzda ”bilsem sınavları nedir ve kimler katılabilir?” diye sorular sorabiliyoruz. Üstün yetenekli olduğu düşünülen öğrencilerin girdiği bu sınav, onların gelecekleri hakkında belirleyici ve kayda değer bir rol oynuyor.

Bilsem Nedir?

Son zamanlarda adını sıkça duyuran ve özel bir eğitim kurumu olan Bilsem, müzik ve resim gibi alanlarda yeteneklere sahip olduğu düşünülen çocukları bulup, onların bu yeteneklerinin boşa gitmemesini sağlar. Bu kurum, yetenekli çocukları sınav yoluyla bünyesine kattıktan sonra en iyi şekilde geliştirmeye devam etmeyi amaçlar.

Kimler Katılabilir?

Bilsem’in yararlı olacağını düşünen bir veliyseniz ”kimler katılabilir?” diye sormanız oldukça olası bir durumdur. Bu sınava ilkokul birinci, ikinci ve üçüncü sınıf öğrencileri girebilmektedir. Eğer çocuğunuz dördüncü sınıfa geçtiyse bu hakkını kaybettiği söylenebilir.

Başvuru Var Mıdır, Süreç Nasıl İşler?

Bilsem sınavları alışılmışın dışında bir yapıya sahiptir. Meydana gelen pek çok sınav tarzından bildiğimiz üzere herhangi bir sınava katılmak isteyen kişi, bireysel veya velisiyle beraber başvuru yaparak ilgili sınava katılabilir ancak Bilsem sınavı için süreç böyle işlememektedir.

Ders sırasında veya okulda tenefüs aralarında öğretmenlerin öğrenciler üzerindeki gözlemleri çok önemlidir. Bu sınava girebilmek için de öğretmenin ilgili öğrenci hakkında olumlu bir görüşe sahip olması elzemdir. Böylece öğrenci sınava girmeye hak kazanır.

Sınav Nasıl Oluyor?

Öncelikle alışılmış kağıt kalem sınav formatının dışında sınavlar tablet bilgisayarlarla yapılmaktadır. Grup tarama uygulaması adında bir uygulama sayesinde bu sınav uygulanmaktadır. Bu ilk aşamada her alandan giren öğrencilere sorulan soruların hepsi aynıdır. Bu aşamayı başarı ile geçen öğrenciler ise kendi yeteneklerine göre değerlendirme sürecine giriyorlar.

Değerlendirme Süreci Nasıl Oluyor?

Değerlendirme süreci de müzik, genel zihinsel ve resim alanlarından oluşmaktadır. Her öğrenci yeteneği bulunduğu alandan değerlendirmeye tabii tutuluyor. Bu değerlendirme sonucu barajı geçen öğrenciler Bilsem’e girme şansını elde ediyorlar.

Hangi Şehirlerde Bulunuyor?

Bilsem’in bu fırsatından yararlanmak için hangi şehirlerde bulunduğu oldukça önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. 25 seneyi geçkin süredir hizmet veren Bilsem, Türkiye’deki bütün şehirlerde bulunmaktadır. Hatta kalabalık diye adlandırabileceğimiz bazı şehirlerde birden fazla şubesi bulunmaktadır. Bu kurumun eşit bir şekilde dağılım göstermiş olması kayda değer bir şeydir.

Bilsem’in Diğer Öğretim Kurumlarından Farkları

Bilsem, alışılmış okul müfredatlarının dışına çıkıp, diğerlerinden farklı olmayı başarmıştır. Bu farklılık, sadece bir alanda değil birkaç alanda kendisini göstermektedir.

Ders İçeriği

Bilsem kurumunda öğrencilere verilen öğrenme yöntemleri, bir grubun içinde etkili şekilde çalışma metotları, bir problemle karşılaştığında onu çözme yöntemleri ve bilimsel anlamda araştırma yöntemleri gibi normal eğitimlerin yanında öğrencinin kendi yetenek alanını içeren dersler de bulunmaktadır. Bu kurum bunu yaparken de öğrencinin kendi yeteneğini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır.

Yaz Okulu Bulunması

Hepimizin alışkın olduğu yaz aylarında okulun olmaması durumu, Bilsem için faarklı bir şekilde işlemektedir. Bilsem öğrencilerin yaz ayında uzun süre eğitimden uzak kalmamasını amaçladığı için yaz aylarında da eğitimine devam etmektedir. Bu doğrultuda öğrenciler diğer okul öğrencilerinin aksine yaz aylarında da eğitimler almaktadırlar.

Notlama Sistemi

Bir diğer fark ise öğrencilere diğer klasik eğitim kurumlarındaki gibi not verilmiyor olmasıdır. Öğrenci, bu eğitim boyunca orada bulunan eğitmenler tarafından gözlemlenmektedir ve başarıları not alınmaktadır.

Böylece öğrencinin sadece not için çabalamasının önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Öğrenci bu kurumu bitirdikten sonra da bitirme belgesi alarak buradaki eğitimini sonlandırmaktadır.

Yorum yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir