Yapay zeka konusunda birçok insanın korkusu ve endişesi hala devam etmektedir. Fakat yapay zekaya bağlı makilerinin davranış biçimlerinin zekalarına bağlı olmadığı bilgisini bir köşede tutmak gerekir. Yapay zeka onu üretenlere ve üreten kişilerin öğrettiği bilgilere bağlı bir sistemden oluşur.

Yapay Zekadan Korkmalı mıyız?

Yapay zeka orijinal düşüncelere sahip bir robot değildir. Sadece yapay zekayı üretenlerin kontrolü ve öğrendiklerini en iyi şekilde yapmakla görevlidir. AI teknolojisinin gerçek varlığı tehdidi makineler değildir. Onları geliştiren üreticilerden gelmektedir. Bu insanların yapay zeka sisteminden neden korktuğunu anlamak için iki yol bulmuşlardır;

Makineler insan zekasından daha üstün olarak, dünya da insana daha az ihtiyaç duyulması ya da hiç duyulmaması,

Yapay zeka kötü zihniyetli ve yanlış insanların eline geçerse, yenilemeyecek kötü sistemin oluşması,

Buradaki amaç, bu tür kokular besleyen şahısların duyduğu hislerin yersiz olduğunu söylemek değildir. AI teknolojisinin bugüne kadar keşfedilmemiş dünyasını düşünmeye başlandığı zaman, dikkatli ölçülerde yaklaşım sağlanması gerekmektedir.

Bu korkular yerini, makinelerin içerisinde insan zihniyetine eş değer zihinler oluşturmanın varlığında bulunan zorlu yolları, insan doğası için olumlu yönlere dönüştürmek için çözümler üretilmeli ve hayata geçirilmelidir.

 

Yapay Zekanın İnsanın Değerlerine Olumsuz Etkileri

Yapay zeka iş dünyasını büyük ölçülerde etkilemekte ve etkilemeye devam etmektedir. Neden olarak, insanlığın geçmişinden bu yana teknolojilerinin tersine yapay zeka, insan zekasını kopyalayarak insan varlığının önüne geçmektedir. Yapay zekayı, insanlardan büyük adımlarla öne taşıyan en büyük özellikleri biyolojik ölçülerden oluşmaktadır.

Örnek olarak; yorgunluk hissi duymaması, duygu, düşünce ve yavaşlama olmaksızın olağanüstü çalışma performansı ile karar verme ve tahmin üretme özelliklerine sahip olmasıdır. Bu özelliklerinden dolayı da bir insanın yaşam sıkıntısından dolayı işine odaklanamama gibi problemlerinden iş hayatına yansıyan olumsuzluklar yerine yapay zekanın bu tür hisleri içerisinde barındırmadığından dolayı insanlardan adımlarca önde ve ayrı bir konuma sokmaktadır.

Yapay zeka, evrende insan ihtiyacını azaltacaktır. Yapay zeka, teknolojik eşitsizliği ve düzensizliği, zenginler ve fakirler arasındaki farkı daha da açarak daha çok sömürülebilir kıvama getirecektir. İnsan hatalarıyla insandır. Fakat yapay zekada bu tür hatalara rastlanmamak üzere özel teknolojiler ile üretilmiştir. Zaman açısından, hata açısından ve daha birçok açıdan yapay zeka insanı maalesef ki geride bırakmaktadır.

Deneyebileceğiniz bazı yapay zeka sitelerini aşağıda paylaşıyoruz.

Yazdığınız ingilizce tanımlara göre size görseller hazırlayan DALL-E : https://labs.openai.com/

Karşılıklı diyalog kurup sorularınıza cevap arayabileceğiniz ChatGPT : https://chat.openai.com/

Sizde denedikten sonra yaşadığınız duyguları ve düşünceleri, edindiğiniz deneyimleri yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Yorum yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir