Teknoloji İle Eğitim Nasıl Aynı Çatıda Buluşur?

Dünyada teknolojik anlamda yaşanan gelişmelerin etkisiyle birçok alanda değişimler de yaşanmaya başlamıştır. Bu alanlardan biri de eğitimdir. Okullar ve eğitim sistemi ister istemez teknolojiyi göz ardı edememeye ve sistemlerine dahil etmeye bir nevi mecbur kaldılar.

Buna ayak uydurarak okullarda teknoloji ve eğitim artık aynı çatı altında yer almaya başladı. Öğrenciler de bu değişimle daha motive olmaya ve derslere de daha çok ilgi duymaya başladı.

Yeri gelmişken konu ilginizi çektiyse Uzaktan Eğitimde Başarıyı Getirecek 5 Temel Strateji isimli yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Teknolojinin Eğitimle Kullanımı

Okullarda ve evlerde teknoloji eğitimin içerisinde de yer almaya başladı. Bazı derslerin artık online olarak bilgisayar üzerinden işlenmesi, bazı sınavların yine bilgisayarlar üzerinden yapılması ya da ders notlarının bilgisayardan öğrenilmesi en basit örneklerden biridir. Bazı öğretmenler, derslerini video ya da slayt şeklinde hazırlayarak öğrencilerin daha çok ilgisini çekmeyi başarır.

Bu da öğrencilerin öğrenmelerine de katkı sağlar. Eğitim her anlamda gelişen ve değişen dünyaya ayak uydurmak zorundadır. Bunun sonucunda da öğretmenler de artık teknolojiyle iç içe hale gelmiştir. Ödevleri bilgisayardan hazırlatmaya, ders notlarını slaytlardan anlatmaya başlarlar. Ancak bu öğrenciler için olumlu sonuçlar sağlar.

Teknolojiyle Eğitimin Sonuçları

Dünyaya ayak uyduramayan herkes ve her şey çağ dışı olarak adlandırılır. Eğitim içerisinde teknolojinin yer alması da aslında bir nevi zorunluluk ve çağa ayak uydurma çalışmasıdır. Ancak birçok araştırma gösteriyor ki öğrencilerin teknoloji ile birlikte eğitim alması onların başta daha kolay öğrenebilmesi ve dikkatlerini çekebilmesi açısından önemlidir.

Örneğin sınıfta bilgisayar ve projeksiyonun olması, ders esnasında birçok konuyu da somut olarak görebilme imkanını verir. Bu da öğrencilerin görsel ve işitsel zekaları sebebi ile daha kolay hatırlamalarını sağlar. Çeşitli sebeplerle okula gidemeyen öğrenciler, online olarak öğretmenlerinin yükledikleri ders notlarını görebilir onlara çalışabilir.

Aynı şekilde sınavlar ve sınav sonuçları da online platformlarda yer alarak daha kolay sonuçlanmasını ve insanların da daha kolay öğrenebilmesini sağlar. Bu açıdan teknolojiyle eğitimin bir arada kullanılması kesinlikle öğrenciler için olumlu bir durumdur. Bu durum öğretmenler için de daha güzeldir. Hem derse katılım artması hem de öğrencilerin daha kolay şekilde daha çok şey öğrenebilmeleri sağlanır.

Yorum yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir