Özel Okullardaki Rehberlik Birimi Nasıl Olmalı?

Eğitim, belirli konularda bilgi edinme ve gelişme temelli bir iyileşme biçimidir. Eğitim denilince akıllara ilk gelen kişiler öğrenciler olmaktadır.

Eğitimde Öğrenci Psikolojisi

Psikoloji, insan davranışlarını ve düşüncelerini inceleyen bir bilim dalıdır. Eğitimde psikolojinin yeri oldukça büyük önem taşımaktadır. Okul çağındaki kişilerde çoğu zaman stres ön plandadır. Gerek ders yoğunluğu olsun gerek çevresel faktörlerin etkisi olsun gençlerin üzerlerinde baskı hissetmelerine neden olmaktadır.

Sınavda iyi bir başarı elde etme çabası, okulda yaşanılan akran zorbalığı vs. çoğu öğrenci için birer anksiyete sebebi olabilir. Sadece öğrenciler için değil tüm insanların psikolojik durumunun depresyon boyutuna gelmeden önüne geçilmesi gerekmektedir.

Bunun Önüne Geçilmesi İçin Neler Yapılması Gerekir?

Öncelikle kişinin stres altında olduğunu kabullenmesi gerekmektedir. Kişi kendisine psikolojik durumunun iyi olmadığını itiraf ettiği sürece durumun hemen hemen yarısını toparlamış olacaktır. Her şeyden önce kişisel gelişim kitapları okumak psikoloji için oldukça önemlidir. Her zaman dinç, sağlam ve güçlü bir yapıda olmayı sağlar. İnsanın bilinçaltında yatan olumlu düşüncelerin su üstüne çıkmasına katkıda bulunur.

Böylece unutulan zihin gücünün ve özgüvenin tazelenmesini sağlar. Bir öneri olarak Cengiz Erşahin ve Serhat Yabancı kitaplarından başlamanın faydalı olacağını belirtmek gerekir. Bunun yanı sıra bir öğrenci iseniz ilk olarak okuldaki rehberlik servisinden yardım alabilirsiniz. Her okulda rehberlik hocaları görev almaktadır. Hem sınav döneminde eğitim koçu görevini üstlenecek hem de kişisel problemler için size rehberlik edeceklerdir.

Çoğu öğrenci kendi durumunun diğer öğrenciler tarafından duyulmasını, bilinmesini hoş karşılamamaktadır veya çekinmektedirler. Aslında yardım alma durumu gayet normal olsa da çocuklar bazen akranlarına karşı acımasız davranabilmektedirler. Bu nedenle özel durumunuzu rehber hocanıza çekinmeden belirteceğiniz takdirde hocanızın sizin durumunuza titizlikle yaklaşacağından şüpheniz olmasın.

Sonrasında kişi eğer kendisine bu yöntemlerin hala iyi gelmediğini düşünüyorsa daha profesyonel bir şekilde çözümlemesi gerekebilir. Öğrenciler yaş itibariyle çocuk ve ergen psikiyatristine gitmelidirler. İlaç yardımı ile destek alarak sorunun çözümüne kavuşabilirler. Fakat unutulmaması gerekir ki psikoloji güçlü bir beyin ister. Kısaca iş insanın kendisinde biter. İlaç kesin çözümdür diye bir tabir kullanmak yanlış olacaktır.

Özel Okullardaki Rehberlik Birimi Nasıl Olmalıdır?

Sadece özel okullarda değil akla gelebilecek her türlü eğitim kurumlarında öğrencilere karşı hassas yaklaşılması gerekmektedir. Çünkü daha çok stres ve baskı altında kalan çocuklar yardım almaktadırlar. Bu nedenle daha dikkatli ve titizlikle yaklaşılması gerekmektedir. Bir diğer unsur ise gizliliktir. Psikolojinin en temel kuralı kişinin gizlilik hakkının korunmasını esas almaktadır.

Özellikle akran zorbalığına maruz kalınmaması için her öğrenciye ayrı hassasiyet göstermek gerekir. Öğrenciyi de iyi anlamak ve empati kurmak gerekmektedir. Daha disiplinli ve sert bir tavır takınmak yerine yumuşak dille yardımcı olmak gerekmektedir.

Yorum yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir