Elektrik Elektronik Teknolojilerinin Mesleki Geleceği Nelerdir

Teknoloji, yaşayan ve gelişimini aralıksız sürdüren bir alandır. Elektrik Elektronik Teknolojileri konulu mesleklerin geleceğinden söz edebilmek için meslek tanımını bilmek gereklidir. Elektrik Elektronik Teknolojilerinin mesleki tanımı Elektronik mühendisliğidir. Elektrik- elektronik mühendisleri akademik eğitimini tamamladıktan sonra sektörde tecrübe edinerek gelişmektedir.

Bu konuda kariyer yapmak isteyenler liseden mezun olduktan sonra üniversitelerin ilgili bölümlerine girmeleri gerekmektedir. Geleceğin mesleği olarak adlandırılan mühendislik meslek eğitimi alanlar evrensel standartlarda donanıma sahiptir. Endüstri ve sanayi alanlarında ve hayatın her alanında iş gücü ihtiyacı bulunan en güvenli mesleklerdir.

Türkiye Elektrik Elektronik Teknolojileri

Elektrik Elektronik Teknolojileri kapsamında bulunan mesleklere olan ihtiyaç her geçen gün daha da artmaktadır. Elektrik elektronik teknolojileri hayatın bütün alanlarını etkilemektedir. Teknoloji ve üretim bir birini tamamlayan kavramlarıdır.

Gelinen noktada Elektrik Elektronik Teknolojileri alanı sınırsız güce kavuşmuş durumdadır. Akademik eğitim sürecine devam etmek isteyenler, üniversite sınavına girerek;

. Elektrik Mühendisliği,

. Endüstri Mühendisliği,

. Uzay Teknoloji Bilimleri,

. Enerji İstem mühendisliği,

. Elektrik Elektronik Teknolojileri Mühendisliği,

. Bilgisayar Öğretim Teknolojileri ve Öğretmenliği bölümlerinden birine girmeleri gerekmektedir.

Elektrik Elektronik Teknolojileri mühendisliği üretkenlik alanında temel oluşturmaktadır. Ülke ekonomisinin lokomotifi sayılabilecek olan mühendislik mezunları; Elektromekanik taşıyıcılar, görüntü-ses sistemleri, otomasyon sistemi, yüksek gerilim sistemleri alanında çalışabilmektedir.

Elektrikli ev aletleri teknik servisi, büro makineleri teknik servisi, güvenlik sistemleri, elektrik elektronik pano montörlüğü yapabilmektedir. Ayrıca haberleşme sistemleri alanlarında da çalışabilmektedir. Aranan teknik özelliklere sahip olarak güvenle çalışabilmektedir.

Yorum yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir