Dünya genelinde pandemi sürecinden en fazla etkilenenler çocuklar oluşmuştur. Sosyal aktivitelerinin kısıtlanması onları daha çok ekrana bağlamış ve iletişim kabiliyetlerinin zayıflamasına neden olmuştur. Bu durum da çocukların içine kapanık yetişmesine yol açmıştır.

Çocuklarda Ekran Bağımlılığı Nasıl Engellenir?

Televizyon, tablet ve telefonların kullanımı günümüzde son derece yaygın bir durumdadır. Sadece çocuklar değil, yetişkin bireyler de teknolojik ürünlerin esiri haline gelmiştir. Özellikle 0 ile 3 yaş arasındaki çocukların beyin, odaklanma, dikkat ve dil gelişimleri çok hızlıdır.

Bu süreçte kullanılan teknolojik aletler çocukların gelişimlerini olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Bu nedenle çocuklar, olabildiğince teknolojik ürünlerden uzak tutulmalı ve dikkatlerinin farklı alanlara çekilmesi sağlanmalıdır.

Çocuklarda Ekran Bağımlılığını Önlemenin Yolları

Ekranla Tanıştırmayın!

İlk 3 yaş son derece kritiktir. Çocuklar bu süreçte hiçbir şekilde teknolojik aletlere maruz bırakılmamalıdır. Çünkü bu süreçte çocukların avunması için verilen teknolojik ürünler, onların gelecekte daha büyük sorunlar yaşamasına neden olabilmektedir.

Yemek yemeyi sevmeyen ya da istemeyen çocuklarda ise çözüm olarak video izletilmesi, onların beyin gelişimlerine ciddi zararlar verebilmektedir. Erken yaş gruplarında kullanılan teknolojik ürünler, davranış, dil gelişimi, öğrenme bozukluklarının oluşmasına neden olabilmektedir.

Ekran Saatini Siz Belirleyin

Ailenin net tavrı olması çocuk üzerinde son derece etkili olacaktır. İlk 3 yaşta ekran kullanımı olmamalıdır. 3 ile 5 yaş arası gruplarda ise günlük en fazla 1 saat, 6 yaş ve sonrası çocuklarda ise günlük en fazla 2 saat ekran kullanımı olmalıdır. Çocuklar büyüdükleri zaman artan ekran kullanımı; çocukların uyku düzenlerinin bozulmasına neden olmaktadır. Fiziksel aktivite ve sağlıklı gelişim zamanları artırılmalıdır.

Yasak Koyulmamalı

Yasak koyulması çocukların daha fazla hırçın olmasına ve sinirlenmesine neden olmaktadır. Yasak koymak yerine çocuk farklı alanlara çekilmeli, seveceği aktivitelere yönlendirilmelidir.

Çocuk Sizleri Örnek Alır

Her çocuk ailesinden gördüğü davranışları örnek almaktadır. Bu nedenle çocuğun karşısında sürekli telefonla oynanmamalı, televizyon izlenmemelidir. Aynı zamanda içeriklere dikkat edilmelidir. Çocuk elinde telefon varken takip edilmeli, izlediği videolar, oyunlar onun güvenliği için son derece önemlidir. Eğitici içeriklerin bulunduğu kanalların takip edilmesi faydalı olacaktır.

Yorum yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir