Çocuğa Özgüven Nasıl Kazandırılır?

Çocuklara özgüven kazandırma çocuklarda üretme ve öğrenme yeteneğini geliştirmektedir. Mutluluk ve hayattaki başarıda en önemli etki özgüvendir. Bazı düşünürlere göre ise özgüven tamamen aile sevgisi ile birlikte iyi bir eğitim ürünü olmaktadır. Bu anlamda ebeveynlerin çocuklarda özgüven geliştirme konusunda bazı noktalara dikkat etmeleri gerekir.

Çocuklarda Özgüvenin Önemi

Özgüven değişmeyen durağan bir durum veya duygu hali olarak açıklanmaktadır. Bazı durumlarda veya ortamlarda farklı güven ya da güvensizlik duygularına sahip olabilmekteyiz. Özgüven tüm insanlar için temel ve çok önemli bir duygusal gerekliliktir. Bu durum özellikle çocuklarda daha da önemli olmaktadır.

Bireylerin kendisini iyi hissetmesi başarılı dengeli ve haz aldığı bir yaşama sahip olup olmaması özgüven yüksekliği veya güvensizlik duyguları paralel süreçler olmaktadır. Kişilerin hayattan haz alabilmesi için özgüvene ihtiyaçları bulunur. Özgüven yaşamın ilk yıllarından itibaren yavaş bir şekilde gelişmektedir.

Bu nedenle çocukluk döneminde bu duygu gelişmez ise ileriki zamanlarda telafi edilmesi de mümkün olmayabilir. Bu sebeple de çocuklarda özgüven geliştirme büyük önem taşımaktadır. Özgüvenli çocuklar da ileriki zamanlarda özgüvenli yetişkinler olacaktır.

Çocuklara Özgüven Kazandırmanın Yolları Nelerdir?

Çocuklar için özgüven çok önemlidir. Yüksek özgüvene sahip olmak çocukların sevgi dolu ve yetenekli olmasını sağlamaktadır. Bu anlamda çocuklar için özgüven geliştirme yolları bulunmaktadır. Çocuklarda özgüveni geliştirme yolları şunlardır:

. Çocuklar her ne yaparsa yağsın anne ve babalar çocuklarına değer verdiğini hissettirmelidir. Ev çocuklar için risk ve tehlikelerle dolu olmamalıdır. Her ne olursa olsun çocuklara karşı sevgi göstermek özgüveni geliştirmek için çok önemlidir.

. Aşırı derecede eleştirel ve yüksek beklentili, mükemmeliyetçi olmamak gerekir. Bu şekilde davranan ebeveynler çocukların kendine ilişkin duygu ve yargısını yeteneksiz ve değersiz olarak hissetmesine neden olmaktadır.

. Ebeveynler çocuklarını aşırı korumacı tavır ile korudukları zaman iyi bir şey yaptıklarını düşünürler. Çocuklar zorluk yaşamasın diye her şeyi kendisi yapan ve tüm sorumluluğu kendi alan anne ve babaların çocukları da ebeveynlere bağımlı, problem çözme becerisi düşük çocuklar olmaktadır.

. Çocukları başka çocuklar ile kıyaslamamak ve çocukların kendisini yetersiz hissettirmemesi çok önemlidir.

Yorum yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir